Eu sunt crestin
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum crestin
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Sambata seara, AS organizeaza Seara pentru tineri. Sunt invitati toti tineri si cei care se simt inca tineri pe str. Pargarilor nr. 2, Sector 2, la orele 18.Va asteptam in Domnul!
AS organizeaza Seara de Film Crestin in fiecare Miercurea, la orele 19. Asteptam pe toti acei care doresc sa se destinda intr-o admosfera crestina pe str. Pargarilor nr. 2, Sector 2, Bucuresti! Pacea Domnului!
Calculator CO2
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Stanca Mantuirii Tracker
dd
www.CharityGift.ro - ajuta cu un singur click
Felicitari Stanca Mantuirii .
Intercer 2.0 - Mai aproape de cer
Add Link - Suggest Link - Submit URL Directory
Forum

 

 Sanatate...........

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 329
Localizare : Cluj - Bucuresti
Data de inscriere : 14/10/2008

Sanatate........... Empty
MesajSubiect: Sanatate...........   Sanatate........... Icon_minitimeDum Ian 04, 2009 6:47 am

Stirii despre sanatate


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Ian 04, 2009 7:02 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://eusuntcrestin.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 329
Localizare : Cluj - Bucuresti
Data de inscriere : 14/10/2008

Sanatate........... Empty
MesajSubiect: Semintele de struguri pot trata leucemia   Sanatate........... Icon_minitimeDum Ian 04, 2009 6:49 am

Semintele de struguri pot trata leucemia

January 3, 2009
Sanatate........... 585852_0901_backyard_grapes

Un nou leac pentru tratarea leucemiei a fost descoperit de catre americani.

Cercetatorul Xianglin Shi de la universitatea din Kentucky a descoperit ca semintele de struguri ajuta la dezintegrarea celulelor bolnave si sporesc vindecarea leucemiei. Cercetatorul a declarat ca extractul din seminte de struguri determina mai multe tipuri de celule bolnave sa se dezintegreze prin apoptoza (moarte celulara programata), informeaza Ksbv.com.
Rezultatele studiului au fost publicate pe 1 ianuarie in revista Clinical Cancer Research, Xianglin testand initial metoda descoperita pe cobai, ulterior trecand si la teste aplicate pe o persoana bolnava de leucemie.
Cercetatorul intentioneaza sa aplice tratamentul pe baza de seminte de struguri si pentru boli precum cancerul de san, de piele, stomac si plamani.
Sus In jos
https://eusuntcrestin.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 329
Localizare : Cluj - Bucuresti
Data de inscriere : 14/10/2008

Sanatate........... Empty
MesajSubiect: Cum sa invingem oboseala?   Sanatate........... Icon_minitimeDum Ian 04, 2009 7:03 am


Sanatate........... 555967_0812_oboseala
Oboseala este una dintre cele mai des intalnite afectiuni care poate dura de la cateva luni la cativa ani. Potrivit mai multor studii, majoritatea adultilor care merg la medic se plang de extenuare prelungita. Lipsa somnului sau o afectiune medicala sunt cele mai comune cauze care declanseaza oboseala, dar sunt o sumedenie de alti factori care, ignorati pe o perioada mai mare de timp, duc la extenuare fizica si psihica. Depresiile, anxietatea, orele peste program, stilul de viata sedentar, nutritia sau tratamentul medical sunt factori care influenteaza aparitia si instalarea starii de oboseala.
Pentru a evita aceste stari, programul zilnic ar trebui sa fie bine organizat. Se trece la un mod de viata mai putin stresant, se alcatuieste un program de lucru rational, intercalat cu pauze, in timpul carora se pot executa exercitii fizice usoare, relaxante.
La terminarea programului se poate face un dus reconfortant. In timpul liber se recomanda plimbari in aer liber sau exercitii usoare adecvate varstei. Se renunta la stimulentele alimentare sau chimice, care pot deveni toxice si crea dependenta.
Se recomanda plimbari in aer liber, exercitii usoare de relaxare. De asemenea, este indicata o alimentatie bazata pe fructe si legume proaspete, bogata in vitamine si minerale. Foarte bune atunci cand suntem obositi sunt baile cu otet de mere sau cele cu ceai din sunatoare. Seara, inainte de culcare, este bine sa se bea cu inghitituri mici lapte cald, cu miere. Se beau ceaiuri din plante ca: musetel, conuri de hamei, pelin, roinita, maghiran, talpa gastii, tei, valeriana, sunatoare, tataneasa, nalba mare. Se fac frectii cu ulei din pin, roinita, portocal, lemn de santal, sau inhalatii in baia de aburi. Ca preparate naturale se recomanda paducelul si macul in capsule gelatinoase. Camera unde se doarme este
bine sa fie curata, bine aerisita, cu o temperatura medie, fara zgomote puternice.
O ora de somn intre orele 20-24 este egala cu 2 ore de somn dupa ora 24. Este bine sa evitam mancarurile grele, cu condimente, care se digera greu, excitantele, cafeaua, ceaiul negru, alcoolul, mai ales seara.
Inainte de culcare se face un dus rece si se fac exercitii respiratorii si de relaxare. Medicii recomanda sa consumam peste, orez, paine integrala, legume uscate, banane, care cresc concentratia de acid animat (precursor al serotoninei) si care stabilizeaza buna dispozitie, calmeaza somnul.
Se evita a se consuma seara carne, oua, maioneza, condimente, paste fainoase, cartofi prajiti.
Sus In jos
https://eusuntcrestin.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Sanatate........... Empty
MesajSubiect: Re: Sanatate...........   Sanatate........... Icon_minitime

Sus In jos
 
Sanatate...........
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Eu sunt crestin :: INFO-
Mergi direct la: